Prokrastinácia – ako s ňou bojovať

By | 31. júla 2011

Viete čo je to prokrastinácia? A trpíte ňou tiež? Ak sa jej chcete zbaviť, alebo ju aspoň skrotiť, možno vám pomôže práve tento článok.

Prokrastinácia (z latinského pro crastinus – na zajtrajšok) je chorobné odkladanie dôležitých povinností na neskôr. Väčšinou sa spomína v súvislosti so študentmi, no nieje to len výhradne ich záležitosť. Týka sa prakticky každého, kto je nútený organizovať si svoj čas sám a je zodpovedný za to, ako ho trávi. Je to presne ten stav, kedy namiesto toho, aby ste robili to čo máte, zabíjate čas napríklad bezcieľnym  blúdením na internete.

Ja vám teraz ponúknem jedno možné riešenie, ako na prokrastináciu hľadieť a ako jej zatočiť s krkom. Nieje to však riešenie pre každého. Funguje len vtedy, ak dokážete byť k sebe dostatočne úprimný a máte dosť pevnú vôľu na realizáciu potrebných zmien.

Zistite príčiny

Ako prvý krok by ste mali zistiť príčiny, ktoré vás k prokrastinácii vedú. Tak budete potom môcť spraviť kroky k ich odstráneniu. Preto si položte nasledujúce otázky a skúste si na ne aj úprimne odpovedať.

 1. Keď prokrastinujete, prečo práve nerobíte to čo máte robiť, ale niečo iné?
 2. Akým tempom chcete pracovať a aké je od vás vyžadované?
 3. Komu robí vaša práca radosť? Vám, alebo niekomu inému?

Vyriešte problémy

Pokiaľ budete k sebe naozaj úprimní pravdepodobne odhalíte niekoľko dôvodov, ktoré sa dajú odstrániť. Potom treba mať už len dosť odvahy a vôle na potrebné zmeny. Prikladám niekoľko častých problémov (pár z nich je aj mojich) s príkladom ich riešenia.

Príčina: práca, ktorú robím ma nebaví

Prvá možnosť, ako to riešiť, je zistiť, čo konkrétne na vašej práci vás nebaví a pokúsiť sa to odstrániť. Možno vás demotivuje a odrádza len jedna činnosť z mnohých, ktoré v práci vykonávate. Môže sa však tiež stať, že tú príčinu odstrániť neviete. A je tu aj iná možnosť. Možno vás nebaví kompletne všetko to čo robíte v práci.

Tu sa riešenie črtá samé. Zmeňte zamestnanie. Je to jedna z najväčších zmien v živote, no pokiaľ máte mizernú produktivitu žiadne riešenie, ako ten stav zmeniť, nieje zlé. Pokiaľ začnete robiť to čo vás skutočne baví, prestanete prokrastinovať a zároveň zlepšíte svoj život. Budete mať radosť z práce a nebudete denno denne ubíjať seba, svojho zamestnávateľa, alebo klienta. Ušetríte kopec problémov sebe aj ľuďom okolo vás.

Príčina: projekt, na ktorom pracujem ma nebaví

Príčina podobná predchádzajúcej a zároveň aj s podobným riešením. Sú projekty, ktoré vám odoberajú všetku chuť do práce, ktoré vás ubíjajú a vrcholne nebavia. Väčšinou existujú ešte aj konkrétne príčiny, prečo vás daný projekt nebaví. Zistite ich a vyriešte.

Ak to nepomôže vykašlite sa naň. Projektov bolo, je a bude stále veľa. Jeden hore dole nehrá rolu. Ak máte zbíjať čas prokrastináciou, tak to môžete radšej hľadať iný projekt. Taký, ktorý vás bude baviť.

Príčina: príliš vysoké tempo / nároky v práci

Spomaľte tempo. Práce bolo, je a bude stále veľa a čím viac robíte, tým viac jej len budete mať. Robte menej hodín denne, robte pomalšie a hlavne robte s radosťou a v kľude. Žiadna práca nieje tak dôležitá aby stálo za to prísť pri nej o nervy a zdravie.

Príčina: odrádza ma to veľké množstvo práce na projekte a jej koniec v nedohľadne

Založte si ToDo list, do ktorého si budete značiť nové úlohy a budete v ňom odškrtávať tie hotové. Rozkúskujte si všetko čo máte spraviť na čo najmenšie úlohy a sústreďte sa na ne. Pokiaľ sa vám niečo na zozname zdá na dlho, rozkúskujte aj to. Každá úloha sa dá vždy rozdeliť na menšie. Hneď po vypracovaní úlohy si ju odškrtnite zo zoznamu. Pohľad na papier, kde je kopa začmáraných, hotových úloh, pôsobí silno motivačne.

Odporučím vám ešte jednu vec. Udržiavajte na ToDo liste vždy len pár úloh. Pohľad na dlhý zoznam toho, čo máte spraviť vás len zbytočne demotivuje. Pre mňa sa ukázalo ako optimálne množstvo, do 10 položiek. Nebojte sa však experimentovať a nájdite si takú dĺžku zoznamu, ktorá bude vyhovovať vám.

V stave vrcholnej núdze sa tiež môžete skúsiť motivovať malými odmenami. Za každú hotovú úlohu si niečo sľúbte. Proste si doprajte niečo príjemné po každej odškrtnutej úlohe v zozname. Budete sa tak viac tešiť na každú hotovú úlohu.

Príčina: pracuje sa mi lepšie pod tlakom

Rozkúskujte si pracovnú časť dňa a predeľte ju inými aktivitami. Vytvoríte si tak umelé termíny pre jednotlivé úlohy (alebo niekoľko úloh naraz) a zároveň si spravíte prestávku, počas ktorej od práce na chvíľku vypnete. Pokiaľ sa vám lepšie pracuje „pod tlakom“, tak vedomie, že o chvíľu niekam idete, vás skôr prinúti spraviť to čo máte.

Príčina: lepšie sa mi pracuje večer / v noci

Určite si čas na prácu na dobu, kedy vás najviac baví. Napríklad ja pracujem často v noci, lebo sa mi robí vtedy lepšie. Nikto ma neotravuje ani v offline ani v online svete a mám na prácu kľud. Tomu som prispôsobil aj svoje každodenné fungovanie. Produktivita sa zlepšila a nemučím sa ranným vstávaním.

Niekomu zas môže vyhovovať práca skoro ráno. To je tiež relatívne kľudná doba. Navyše vedomie, že o 10tej doobeda mám už pol práce na daný deň za sebou, pôsobí tiež motivačne.

Zoznam možných príčin samozrejme nekončí. Určite existujú aj iné. Dôležité je nájsť ich a pokúsiť sa ich odstrániť.

A ak sa vám riešenia zdajú ťažké na realizáciu uvedomte si prečo to robíte. Radšej prekonať bolestivé opatrenia a dopracovať sa k produktivite, ako bezcieľne zabíjať čas a donekonečna prokrastinovať.

7 thoughts on “Prokrastinácia – ako s ňou bojovať

 1. stringi

  pracujuci clovek aspon moze zmenit zamestnanie.. no student si len moze trhnut nohou a dalej prokrastinovat, ked nenavidi 90% predmetov, ktore musi absolvovat a pripravovat sa na ne a pritom su uplne zbytocne, nikdy mu na nic nebudu, a len mu uberaju cas a sily.. ale najviac casu mi nakoniec aj tak ubera to prokrastinovanie, lebo uz ma vsetko tak ubija, ze uz ani nevidim v nicom zmysel a radost.. je to cele v pecku… hlavne ked clovek vobec nevie, co vlastne chce od zivota, co by ho naozaj bavilo a vsetko ho len zatazuje a otravuje a optimizmus a entuziazmus z cias nastupu na vysoku skolu sa zda uz taky vzdialeny ako prve vykakanie sa do nocnika..

  Reply
  1. admin Post author

   ved tebe tiez nic nebrani vykaslat sa na danu skolu a ist na inu, pripadne zacat robit. a hlavne skusat veci. pokial beries zivot len pasivne a cakas co ti kto kde nakaze kedy spravit, potom sa z toho kruhu nedostanes. zacni hladat to co ta bavi a zacni rozmyslat ako sa da v tej oblasti uplatnit. mas more casu a to ze mas z toho cleho momentalne depresiu mozes vnimat aj kladne. vela ludi totiz dostuduje a tato faza „ved mna to absolutne nebavi“ pride az potom. mas vyhodu ze to prislo skor a mozes sa sustredit na nieco co ta bavit bude, resp. na hladanie toho co chces robit.

   Reply
 2. bindasová Zuzana

  čo s osobou,ktorá vplyvom prokrestinovania,sa ocitla v situácii,keď nemá na nájom,nevie si nájsť prácu,cíti sa a skutočne sa nachádza v koncoch(tak,že môže ísť pod most)?

  Reply
 3. bindasová Zuzana

  dodatok
  Tá dotyčná osoba,nevie z bludného kruhu neúspechov von.
  Nemá peniaze,prácu,pomaly ani kde bývať.
  všetky argumenty chápe,ale „nedarí“ sa jej nnájť prácu…Stále ale maká.Vyvíja slepú aktivitu,ktorú ona nevidí
  Ako z toho von?Aká je možná pomoc,rada?
  Ďakujem.
  Z.B.

  Reply
  1. admin Post author

   v tom pripade je na mieste prehodnotenie aktivit – zamysliet sa nad tym ci to o co sa snazi nie je len dalsia vec ktora ju nebavi.

   vacsina ludi totiz robi jednu chybu – hlada si akukolvek pracu len aby dostavali nejaky plat nech maju z coho zit. to je prave cesta k prokrastinacii – ked clovek musi robit to co ho nebavi.

   Reply
 4. Martin Weber mladší

  Až odkedy som po prvý raz čítal tento článok, mám problémy s prokrastináciou 🙂

  Reply

Pridaj komentár