Je Homeworking nereálny kvôli luďom?

By | 25. septembra 2011

Väčšina ľudí si pri myšlienkach homeworkingu povie, že to nieje realizovateľné, resp. nieje to možné u nás. Ospravedlňujú to tým, že náš národ je lenivý, plný podrazákov a ulievačov, ktorí chcú len teplé miestečko a brať plat za nič nerobenie. A nebudeme si klamať, niekedy sú až príliš blízko pravdy. No na každý problém existuje riešenie a ak nie, tak sa dá vymyslieť.

Vyššie prezentovaný názor je samozrejme hlavne zmes predsudkov. Ako všetky predsudky, však nevznikli len tak z ničoho nič, ale opierajú sa čiastočne aj o realitu.

Klamať si nebudeme. Väčšina ľudí u nás naozaj nemá motiváciu makať naplno v práci, do ktorej chodia len kvôli tomu aby mali z čoho platiť účty. Nechce sa im spraviť nič navyše, každú zmenu hneď ošomrú a zamestnávateľ je pre nich často len hajzeľ, ktorý zarába na tom, že oni makajú.

Nebuďte však negativisti. Aj u nás je kopa ľudí, ktorí sa snažia, robia to čo ich baví a sú radi, že môžu riešiť nové a nové úlohy. Pokiaľ naozaj chcete, tak schopných a čestných ľudí nájdete. Chce to len viac úsilia a trochu logického uvažovania, namiesto šliapania po vychodených cestičkách. Odfiltrovať, tých, ktorých nechcete.

V prvom rade sa preto zamyslite nad tým, kde hľadáte.

Myslíte si, že aktívneho zamestnanca schopného samostatne riešiť každodenné pracovné problémy nájdete na úrade práce? Sami si položte otázku, či človek s aktívnym prístupom k práci, podľa vás vidí východisko v nahlásení sa do zbytočnej inštitúcie a pasívnom čakaní na ponuky.

Rovnako ako pri úrade práce nemá význam očakávať, že za vami prídu samí špecialisti ani vtedy, ak zavesíte vašu pracovnú ponuku na nejaký inzertný server, prípadne do tlače. Tam nájdete prakticky tú istú sortu ľudí ako na úrade práce, akurát prefiltrovanú od profesionálnych poberačov sociálnych dávok, len na prípady „potrebujem robotu aby som sa uživil a je mi jedno čo budem robiť“. To ale predsa tiež nie sú ľudia ktorých hľadáte.

Využite to! Prečo opakovať po ostatných a robiť rovnaké chyby, ak viete kde sa zgrupujú ľudia, ktorých nechcete a zároveň viete aj to, kde asi môžu byť ľudia, ktorých hľadáte?

Hľadajte aktívnych ľudí. Hľadajte tam, kde sa lenivci nevyskytujú (alebo aspoň nie v tak koncentrovanej forme ako na úrade práce). Neskladajte ďalší zbytočný tuctový inzerát. Použite namiesto toho google. Nájdite ľudí, ktorých baví to čo robíte, študentov, ktorí študujú vo vhodnom odbore, alebo freelancerov, ktorí už pracujú v danej oblasti. Hľadajte ľudí, ktorí  sú aktívni na sociálnych sieťach, odborných fórach, píšu o danej problematike vlastné blogy atď.

Myslíte si, že aj tak u nás nikoho schopného nenájdete? A čo vás brzdí v tom, nájsť niekoho schopného v zahraničí? Internet a mobilné telefóny spolu s obrovským rozšírením anglického jazyka už dávno zbúrali bariéru tvorenú hranicami. Akonáhle začnete poriadne hľadať a využívať všetky možnosti, ktoré k tomu môžete použiť, tak nebude problém nájsť schopných ľudí, ale vybrať si len pár z toho veľkého množstva.

3 thoughts on “Je Homeworking nereálny kvôli luďom?

 1. Martin

  S myšlienkou najať ľudí zo zahraničia sa pohrávam už dlhšie. Oplatí sa to však len na full-time (mám k dispozícii prieskum) a kvôli reči len na „backend“ veci. Ak sa ale taká práca nájde na 8 hodín denne, určite viem kam ísť…

  Ďakujem aj za tip „Hľadajte ľudí, ktorí… píšu o danej problematike vlastné blogy“… Tí musia nutne skončiť u mňa a naučiť sa na úvod blogovať o:)

  Reply
 2. Martin

  Veľká pravda, ktorá je napísaná v článku je, že kvalitných ľudí treba hľadať. Dnes práve internet a sociálne média sú veľmi dobrým zdrojom. Ďalší a osvedčený spôsob sú referencie zamestnancov. Referencie v tomto prípade si treba pýtať od kvalitných zamestnancov, lebo žiaden z nich by neodporúčal niekoho, kto by mu urobil hanbu.

  Reply
 3. Pavel

  Zamestnanie je vždy vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancov. Niekedy tento vzťah ničí jedna strana, inokedy druhá.

  Mno, čo chcem povedať, aby som sa náhodou zas nezamotal – pri homeworkingu ide aj o systém ohodnotenia. Zamestnávateľ musí mať približne kvantifikovaný čas, koľko tá alebo onaká práca(projekt, úloha) približne zaberie času. Pri niektorých firmách je táto kvantifikácia natoľko ťažká a zbytočne náročná, že jednoducho homeworking nie je možný – ak teda nemáme 100% dôveru v zamestnancoch. Pri iných firmách je to natoľko jednoduché, že do dvoch týždňov vieme zhodnotiť nakoľko je daný pracovník efektívny.

  Jednoducho povedané – kde je cesta, tam je vôľa – a pokiaľ človek/firma chce, vie si jednoducho zabezpečiť efektívny homeworking.

  Reply

Pridaj komentár